«Μπαμ Μπαμ» ο Απόλλων, πήρε «ανάσα» ο Αχαρναϊκός

Ακόμα ένα… τρίποντο πήρε ο Απόλλωνας Σμύρνης, ο οποίος νίκησε εντός έδρας 2-1 τον Ηρακλή Ψαχνών για την 20η αγωνιστική της Β΄Εθνικής, με δυο γκολ σε διάστημα περίπου 15 λεπτών. Ντεμπούτο με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» έκανε ο Μπαμ Μπαμ.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή στο α΄ημίχρονο, αλλά το γκολ ήρθε στο δεύτερο, όταν στο 62΄ο Λαγός έβγαλε την παράλληλη σέντρα και ο Τζιώρας με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0 για τον Απόλλωνα. Το 2-0 έγινε στο 75΄ από τον Ανγκούλο, ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε το δυνατό σουτ και νίκησε τον Ταΐρη. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Γουόρντεν στο 90+7′.

Να σημειωθεί πως το ματς έληξε με δεκατρία λεπτά καθυστέρηση, λόγω των τραυματισμών των παικτών του Ηρακλή Ψαχνών.

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Ταΐρης, Βασιλαντωνόπουλος, Λίτσης, Κύργιας (48′ Τζιώρας), Κοτσώνης, Ηρακλής, Πινέιρο, Λαγός (88′ Χατζής), Άρσιτς (70′ Μπαμ Μπαμ), Βάντερσον, Ανγκούλο.

Ηρακλής Ψαχνών (Ηλίας Φυντάνης): Μανιάτης (74′ Μελίσσας), Παληγεώργος, Ραπτάκης (74′ Ενρίκο), Τσούπρος, Μπακομήτρος, Βασίλης Πατσατζόγλου, Τσιμόντζι, Σικαλιάς (74′ Μπαλαράμπε), Ράντι, Νικολίτσης, Γουόρντεν

Άλιμος-Αχαρναϊκός 0-1

Ο Αχαρναϊκός νίκησε 1-0 εκτός έδρας τον Άλιμο για την 20η αγωνιστική της Football League. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ταμπάκης στο 55΄ και πλέον, η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα βρίσκεται στην έκτη θέση με 30 βαθμούς, ενώ ο Άλιμος στην ένατη με 17.

Άλιμος (Πέτρος Δημητρίου): Σταυριανός, Σταύρου, Καρακώστας, Ιωάννου, Σαγανάς, Μπονγκ, Μπεριέξ, Παντελής, Ντα Σίλβα, Καραμέρης, Νικολόπουλος
Αχαρναϊκός (Γιώργος Βαζάκας): Παγούδης, Τσιάμης, Εμέκα, Μωυσιάδης, Ταμπάκης, Γέσιτς, Καλογερόπουλος, Νιάρος, Ιωαννίδης, Ίλιεφ, Ιορδανίδης