Νέα εντός έδρας ήττα για τον Πλατανιά, 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης

Με γκολ του Μπαράλες τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε μια μεγάλη νίκη καθώς επικράτησε του Πλατανιά στα Περιβόλια με 1-0, για την πέμπτη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Ατυχη η χανιώτικη ομάδα που ήταν πολύ καλή στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα. Ουσιαστικότεροι οι Αρκάδες στην επανάληψη όπου πέτυχαν και το νικητήριο τέρμα.

Το ματς…

Ο Πλατανιάς ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση. Ο Αστέρας άργησε να βρει τα πατήματά του και φάνηκε να ήταν χαμένος εντός των τεσσάρων αγωνιστικών γραμμών. Οι Χανιώτες εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα των Αρκάδων και δημιούργησαν τις πρώτες φάσεις. Στο 15΄, ο Τόρρες πάσαρε πολύ ωραία στον Μενδρινό, αυτός έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα. Πέντε λεπτά μετά, ο Πλατανιάς έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Ο Κουλιμπαλί έπιασε το σουτ από κοντά, αλλά ο Κοσίσκι έσωσε σωτήρια την ομάδα του. Η πίεση του Πλατανιά συνεχίστηκε, ενώ ο Αστέρας δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάση. Στο 37΄,ο Τόρες πλάσαρε, νικήθηκε από τον Κοσίσκι και στη συνέχεια ο Τσουράκης και πάλι δεν κατάφερε να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. Η πρώτη και μοναδική φάση των φιλοξενούμενων έγινε στις καθυστερήσεις. Ο Μάσα βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Πλατανιά αλλά το σουτ που έκανε ήταν κακό και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς έκλεισε το πρώτο. Δηλαδή με φάση για τον Αστέρα Τρίπολης. Στο 49΄, ο Πάρα βρήκε χώρο, έκανε το σουτ αλλά ο Ολιμπά με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε. Πέντε λεπτά μετά, ο Μάσα βγήκε τετ-α-τετ με τον Γάλλο τερματοφύλακα του Πλατανιά, αλλά ο τελευταίος τον κέρδισε με τα πόδια.

Η συνέχεια άνηκε στους Χανιώτες. Τόρες και Κουλιμπαλί απείλησαν την εστία του Κοσίσκσι αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Η «απάντηση» των Αρκάδων ήρθε στο 63΄, αλλά το μακρινό σουτ του Τιέ Μπι πέρασε άουτ.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κλασικές φάσεις. Ο Στάικος Βεργέτης ήθελε τη νίκη και έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Μπαράλες στη θέση του Ρόλε, ενώ ο Γιάννης Χριστόπουλος έβγαλε τον Τόρρες και έβαλε στη θέση του τον Ναζλίδη.

Το νικητήριο γκολ για τον Αστέρα ήρθε στο 87΄. Ο Πάρα μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, γύρισε στον Μπαράλες και αυτός με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 0-1.

Οι συνθέσεις:

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Ιτούα, Νέπλιακ, Μαχαμάτ, Τετέ, Μενδρινός, Τσουράκης, Γκόμες (68’ Μιλούνοβιτς), Τόρες (78’ Ναζλίδης)

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Κοσίσκι, Παντελιάδης, Γκοϊάν, Λούι, Μάσα, Τιέ Μπι (72’ Κουρμπέλης), Ουσέρο (66’ Γιαννιώτας), Ρόλε, Πάρα, Μουνάφο, Σανκαρέ