Οι Τράχωνες στη Football league!

Με δραματικό τρόπο κρίθηκε το τελευταίο εισιτήριο ανόδου από την Γ’ εθνική στην Football League!

Με γκολ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων (!) οι Τράχωνες επικράτησαν με σκορ 3-2 του Ατσαλένιου, ανέβηκαν στην Football League και υποβίβασαν τον ΠΟΑ. Δεύτερος τερμάτισε ο Πανελευσινιακός, έμειναν στην κατηγορία Γιούχτας, Νέα Ιωνί.α

Ένα θρίλερ διαδραματίστηκε στην τελευταία αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ εθνικής. Οι Τράχωνες δεν μπορούσαν να πάρουν «κεφάλι» στον αγώνα κόντρα στον Ατσαλένιο (για παραπάνω από 90 λεπτά) και ο Πανελευσινιακός (νίκησε 2-0 τον Ατρόμητο Πειραιά) βρισκόταν ένα βήμα πριν την άνοδο στην Football League.

Η ομάδα του Ηλία Καλοπίτα όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με μια επική ανατροπή στο σκορ (3-2 στο 90+7′) πήρε το τρίποντο και μαζί την άνοδο. Ο Πανελευσινιακός τελικά έμεινε με την όρεξη ενώ ο ΠΟΑ έπαθε την μεγαλύτερη «ζημιά», καθώς υποβιβάστηκε στο περιφερειακό πρωτάθλημα. Γιούχτας και Νέα Ιονία θα αγωνίζονται και του χρόνου στην Γ’

Έτσι, οι Τράχωνες έγιναν η έκτη και τελευταία ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για την Football League, μετά τις ΑΕΚ, ΑΕΛ, Λαμία, Ερμιονίδα και Αγροτικό Αστέρα.