Ομάδα για μεγάλα »γούστα»

Σε ένα χορταστικό ματς στο γήπεδο των Περιβολίων, ο Πλατανιάς απέσπασε το σημαντικό βαθμό της ισοπαλίας από τον Ολυμπιακό(2-2) στον τελευταίο Σαββατιάτικο αγώνα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League(14/1 19.30). Η χανιώτικη ομάδα ήταν εξαιρετική σε όλο το διάστημα του αγώνα και παρά το γεγονός πως στο πρώτο τέταρτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα του Ιντέγε(4ο και 14ο λεπτό), ο οποίος ήταν σε εξαιρετική ημέρα για την ομάδα των Πειραιωτών αποτελώντας τη μόνη απειλή για τον Σωτηρίου και την άμυνά του, κατάφερε με την εξαιρετική της απόδοση να γυρίσει το παιχνίδι. Για την ομάδα του Πλατανιά σε εξαιρετική ημέρα βρέθηκε ο Γιακουμάκης, ο οποίος πέρα από το γκολ που πέτυχε με το οποίο μείωσε το σκορ(36ο λεπτό) και το πέναλντι που κέρδισε, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μανούσος για την ισοφάριση(40ο λεπτό), ταλαιπώρησε πάρα πολύ το αμυντικό δίδυμο του Ολυμπιακού Ρέτσο και Βιάνα. Μετά το χορταστικό 2-2 στο πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο δεν είχε ανάλογες συγκινήσεις, με τους γηπεδούχους να είναι πάντως εκείνοι που κέρδισαν τις εντυπώσεις αφού περιορίσαν αισθητά τη δράση των επιθετικών ατού του Ολυμπιακού ενώ είχαν και ευκαιρίες να πάρουν ακόμα και τη νίκη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Πριντέτα, Κάργας, Μπανανά, Στάθης, Μενδρινός (74′ Μαραγκός), Μουνάφο, Ντεβέσα (68′ Γιορέντε), Μανούσος (86′ Σίγκνεβιτς), Γιακουμάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Βιάνα, Ρέτσος, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μαρτίνς (80′ Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Μαρίν (61′ Ανδρούτσος), Μανθάτης (71’Καρντόσο), Ιντέγε.