Ούτε κρύο, ούτε ζέστη…

Ο Πλατανιάς δεν μπόρεσε να πάρει τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη, καθώς ήρθε ισόπαλος 0-0 με τη Βέροια (παρέμεινε ανίκητη εκτός), για τη 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Τρεις αναγκαστικές αλλαγές για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου.

Το ματς

Τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη ήθελε ο Πλατανιάς, απέναντι στη Βέροια, η οποία στα εκτός ματς ήταν αήττητη. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το ματς έχοντας την υπεροχή και πιέζοντας ψηλά. Στο πρώτο ημίχρονο, όμως, οι δύο ομάδες είχαν λίγες καλές ευκαιρίες. Ο Πλατανιάς με ένα σουτ του Μιλούνοβιτς και του Γιακουμάκη, ενώ η Βέροια με τον Άρτσε, το σουτ του οποίου απέκρουσε ασταθώς ο Σωτηρίου και στην επαναφορά η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Ναζλίδη, όμως υποδείχτηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η ατυχία «χτύπησε» την ομάδα του Γιώργου Παράσχου. Αρχικά, ο Σωτηρίου συγκρούστηκε με συμπαίκτη του και στη θέση του μπήκε ο Κοκκαλάς, ενώ λίγο αργότερα, ο Γκνιάτιτς γύρισε το πόδι του, με αποτέλεσμα να περάσει και αυτός εκτός παιχνιδιού και τον Ντίνα να τον αντικαθιστά στο 45+4΄.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, ενώ όσο η ώρα περνούσε ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος, κρατώντας την μπάλα, αλλά χωρίς να μπορεί να κάνει μια αξιόλογη φάση, όπως και ο αντίπαλός του.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου 45λεπτου σημειώθηκε στο 76΄και ήταν για τον Πλατανιά. Ο Ανγκούλο έκανε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ύστερα από ωραία σέντρα του Μουνάφο, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Η Βέροια απάντησε στο 81΄ με κεφαλιά του Κόλα, αλλά ο Κοκκαλάς απέκρουσε εντυπωσιακά. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Πλατανιά να μην καταφέρνει να φτάσει τις δύο συνεχόμενες εντός έδρας νίκες, ενώ η Βέροια παρέμεινε ανίκητη μακριά από το σπίτι της.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου (45+1΄λ.τρ. Κοκκαλάς), Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Σελίν, Μπανανά, Γκνιάτιτς (45+4΄λ. τρ. Ντίνας), Μενδρινός, Μουνάφο, Γιακουμάκης (65΄λ. τρ. Ράμος), Μιλούνοβιτς, Ανγκούλο.

Στον πάγκο: Γουνδουλάκης, Αποστολόπουλος, Ιτούα, Τζίλβαν.

Βέροια (Γιώργος Γεωργιάδης): Λόπεζ, Μαλόν, Ετζενγκέλε, Όστοϊτς, Γιαννούλης, Μπατιόν, Άρτσε, Μαγέφσκι (90+1΄Μαραγκός), Ναζλίδης (72΄Κόλα), Αμπντούν (61΄Μερεμπασβίλι), Γιουσούφ.

Στον πάγκο: Καντιμοίρης, Νέτο, Πούγγουρας, Καϊκούτ.