SUPER LEAGUE 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΒΕΡΟΙΑ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ (ΗΛΕΙΑ)

Ο Ατρόμητος χωρίς να είναι καλύτερος από την Βέροια πήρε την νίκη με 1-0 μιας και ήταν πιο ουσιαστικός μπροστά στην αντίπαλη εστία. Έτσι η ομάδα του Γιώργου Παράσχου επέστρεψε στις νίκες ενώ αντίθετα το ντεμπούτο του Ράτκο Ντόστανιτς στον πάγκο της Βέροιας συνοδεύτηκε με ήττα.

Το ματς

Όλο το α’ ημίχρονο στο Περιστέρι ήταν η φάση του 43′, όπου ο Ατρόμητος κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Βέροιας και να φθάσει στο γκολ. Ηταν η στιγμή που ο Παπαδόπουλος βρήκε το κενό, σέρβιρε την μπάλα στον Θανάση Καραγκούνη, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Λόπεζ, τον οποίο νίκησε δίνοντας το προβάδισμα στους οικοδεσπότες. Όσο για το πρότερο διάστημα του ματς, μηδέν στο πηλίκο. Ναι μεν οι Περιστεριώτες είχαν την κατοχή, τον έλεγχο του ματς, ωστόσο δεν μπορούσαν να βρουν το διάδρομο προς την αντίπαλη άμυνα με αποτέλεσμα η Βέροια να διατηρεί το 0-0. Μία, όμως, στιγμή ήταν, όπως προείπαμε, αρκετή για να αλλάξουν τα δεδομένα στο ματς. Στο β’ ημίχρονο, το ματς παρέμεινε από πλευράς ποιότητας κακό με τους Περιστεριώτες, βέβαια, να χάνουν στο 68′ σημαντική ευκαιρία για να «καθαρίσουν» το ματς με τον Λαζαρίδη. Ήταν το κόρνερ που εκτέλεσε ο Ούμπιντες με τον έμπειρο στόπερ να παίρνει την κεφαλιά με την μπάλα, όμως, να κτυπά στο δοκάρι και το 1-0 να παραμένει δίνοντας το δικαίωμα στη Βέροια να ελπίζει. Μία Βέροια που στο β’ ημίχρονο ήταν, σαφέστατα, πιο ζωηρή, αλλά όχι απειλητική πλην της φάσης του 64′ με το σουτ του Μπεν Ναμπουχάνε.

Το 1-0 παρέμενε και έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο να παραμένει στην 3η θέση και τη 12η αγωνιστική ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων των διωκτών του.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσενάμο, Νάστος, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Καραγκούνης (81′ Γεωργίου), Ιγκλέσιας, Δημούτσος (90′ Καραμάνος), Μπρίτο (72′ Πίτου Γκαρσία), Ούμπιντες, Παπαδόπουλος.

ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεζ (46′ λ.τρ. Αναστασόπουλος), Ορέστες, Σιόντης, Αμαραντίδης, Αποστολόπουλος (77′ Τζημογιάννης), Σισοκό, Όστοϊτς, Τραπ, Μρντάκοβιτς (58′ Μάνος), Μπαργκάν, Μπεν Ναμπουχάνε.