Ο Μανωλάς έδωσε τους τρεις βαθμούς στην χανιώτικη ομάδα

Την πρώτη του νίκη στο νέο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΑΟΧ, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Φωστήρα στα Περιβόλια, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Φουτμπολ Λιγκ. Ο Μανωλάς με κεφαλιά έδωσε τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου. Αγχωτική νίκη αλλά κακή εμφάνιση για την χανιώτικη ομάδα. Ο Παγώνης και ο Μπίρης είδαν την κόκκινη κάρτα. Πολύ μέτριο σε θέαμα το παιχνίδι.

Το ματς…

Το πρώτο μέρος δεν είχε απολύτως τίποτα! Οι δύο ομάδες άργησαν δεν βρήκαν τα πατήματά τους εντός των τεσσάρων αγωνιστικών γραμμών. Η πρώτη καλή φάση έγινε στο 38΄. Ο Καραλής πάσαρε στον επερχόμενο Καραγιάννη, το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ. Μάλιστα, άξιο αναφοράς ήταν ότι το πρώτο κόρνερ της αναμέτρησης έγινε στο 40΄(!!!).

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν πιο δυνατά. Μάλιστα, ο προπονητής του ΑΟΧ Σούλης Παπαδόπουλος προχώρησε σε διπλή αλλαγή για να αλλάξει την αγωνιστική εικόνα της ομάδας του. Ο Γουέλκαμ και ο Γκούμας πήραν την θέση των Καραλή και Καμινιώτη, αντίστοιχα.

Οι πρώτες καλές φάσεις άνηκαν στους φιλοξενούμενους. Ο Ψυχογιός απέφυγε τον Παγώνη και πάσαρε στον Σεμπέσι, το πλασέ του οποίου απέκρουσε ο Ρίζος, ενώ εννέα λεπτά, ο Ρίζος μπλόκαρε δύσκολα το σουτ του Ψυχογιού!

Στο 71΄, ο Παγώνης, που δέκα λεπτά πριν δέχτηκε κάρτα για διαμαρτυρία, αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη(κόκκινη) από τον Κορδολαίμη για “αψιμαχία” με τον Ψυχογιό. Πέντε λεπτά μετά, ο ΑΟΧ πήρε το προβάδισμα. Ιδανική εκτέλεση φάουλ του Καραγιάννη στην «καρδιά» της άμυνας ο Μανωλάς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ(1-0).

Από εκεί και πέρα, ο Ρίζος είπε «όχι» σε δύο περιπτώσεις και κράτησε το μηδέν για την χανιώτικη ομάδα, ενώ έξι λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Μπίρης είδε την κόκκινη κάρτα. Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δημιουργήθηκαν δύο φάσεις. Ο Πάγκαλος βρέθηκε απέναντι από τον Γκέκα αλλά ο νεαρός πορτιέρε μπλόκαρε την μπάλα, ενώ η κεφαλιά του Μεντί έφυγε άουτ.

Ο συνθέσεις:

Α.Ο. Χανιά (Σούλης Παπαδόπουλος): Ρίζος, Παγώνης, Παπατζίκος, Μανωλάς, Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Καμινιώτης (46′ Γκούμας), Πάγκαλος, Καραγιάννης, Καραλής (46′ Γουέλκαμ), Στ. Κρητικός (78′ Οικονομόπουλος).

Φωστήρας (Κριστόφ Βαζέχα): Γκέκας, Κ. Κρητικός, Γρομητσάρης, Μπίρης, Μήτκας, Μεντί, Κακαράς, Μουστόγιαννης, Τεγούσης (80′ Κανελόπουλος), Ψυχογιός (74′ Σιώπης), Σεμπέσι (69′ Ποτουρίδης).