Ο φίλος Τσιώλης δεν χάλασε το ποδαρικό

ΠΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ: 0-2 ΓΗΠΕΔΟ: Ζωσιμάδες ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ: 18η αγωνιστική

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Κουκουλάκης

Ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε ιδανικά στο 2014, αφού κέρδισε μέσα στα Γιάννενα τον ΠΑΣ του πρώην προπονητή του, Σάκη Τσιώλη, για την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Μετά το πέρασμα του πρώτου δεκάλεπτου οι παίκτες του ΠΑΣ έδειξαν να κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα, αλλά ο Αστέρας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Στο 14′ ο Μπαράλες τιμώρησε με κεφαλιά την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα. Τη στιγμή που ο ΠΑΣ έδειχνε να μην έχει τρόπο να απειλήσει την εστία του Ερνάντεζ, ο Καράσκο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το κλέψιμο του Μπαράλες στο χώρο του κέντρου και με περίτεχνο σουτ στο 39′ έκανε το 2-0. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε καλύτερα και πίεσε από τα πρώτα λεπτά την άμυνα Αρκάδων, αλλά χωρίς να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά. Από το 70′ και μετά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να μπερδεύονται περισσότερο από τις συνεχείς εσωτερικές αλλαγές του Σάκη Τσιώλη, ενώ οι Αρκάδες δεν θέλησαν να «τρέξουν» το ματς. Έτσι έμεινε το 2-0 και ο Αστέρας έφυγε με τη νίκη από τα Γιάννενα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Στρούνα (46′ Κυβελίδης), Μπέριος (64′ Κρητικός), Κολοβέτσιος, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Λίλα, Βίλα, Ακόστα, Κοροβέσης (46′ Σονγκό), Ίλιτς.
Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Ερνάντεζ, Τσαμπούρης, Γκοϊάν, Κοντοές, Ζησόπουλος, Μουνάφο, Εντό, Ουσέρο, Καράσκο (76′ Σέτι), Ντε Μπλάσις (67′ Ουρτάδο), Μπαράλες (89′ Χουάνμα).