“Πάνθηρας” ήταν ο Πλατανιάς!

Ο καλύτερος φετινός Πλατανιάς διέλυσε στα Περιβόλια με 3-0 τον Πανιώνιο στην 11η εξ αναβολής αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Εξαιρετική εμφάνιση από τα «παιδιά» του Γιάννη Χριστόπουλου με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ οι Αθηναίοι σημάδεψαν δύο φορές το δοκάρι! Δύο γκολ πέτυχε ο Μιλούνοβιτς, ο Τόρες το τρίτο τέρμα των Χανιωτών. Με παίκτη λιγότερο τελείωσε το ματς η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, μιας και ο Οικονόμου είδε δύο φορές την κίτρινη κάρτα.

Το ματς…

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση, έδωσαν ρυθμό και η πρώτη καλή στιγμή δεν άργησε να έρθει. Στο 6΄, ο Σιώπης έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Ολιμπά αντέδρασε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ. Η «απάντηση» του Πλατανιά ήρθε ένα λεπτό μετά. Ο Τσουράκης βρήκε χώρο, έπιασε το σουτ από τα 30 μετρα περίπου αλλά ήταν άστοχο και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Στο 10΄, ο Μπουμάλ εκτέλεσε το φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Ολιμπά μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Από εκεί και πέρα, ο Πλατανιάς κυριάρχησε στο γήπεδο κλείνοντας τον Πανιώνιο στην εστία του. Στο 22΄, η χανιώτικη ομάδα έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Τσουράκης έβγαλε την πολύ ωραία πάσα στον Αγκιλέρα αλλά το σουτ που έκανε, από την καρδιά της μεγάλης περιοχή, πέρασε ψηλά άουτ! Στο 27΄, ο Μιλούνοβιτς σούταρε, ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε ενώ στην επαναφορά το σουτ του Τσουράκη σταμάτησε στα πόδια του Ρισβάνη. Η πίεση από την πλευρά του Πλατανιά συνεχίστηκε. Στο 32΄, το σουτ του Τσουράκη πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου. Στο 37΄, το φάουλ του Τσουράκη μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο πορτιέρε των Νεωσμυρνιωτών, ενώ ένα λεπτό μετά η κεφαλιά του Τέτε πέρασε άουτ.

Ο Πανιώνιος ήταν καλός μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ στα υπόλοιπα 35 λεπτά ο Πλατανιάς ήταν ανώτερος, έχασε πολλές και κλασικές ευκαιρίες να πετύχει κάποιο τέρμα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστά στο δεύτερο μέρος και η πρώτη καλη ευκαιρία άνηκε στην φιλοξενούμενη ομάδα. Ο Κολοβός έκανε την κούρσα, έχασε την μπάλα στα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφτασε στα πόδια των παικτών του Πλατανιά, αυτοί μπερδεύτηκαν, η μπάλα έφτασε στον Κολοβό αλλά το δυνατό σουτ που έκανε σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ολιμπά.

Στο 55΄, ο Πλατανιάς άνοιξε το σκορ. Ο Αποστολόπουλος έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Τόρες που με τακουνάκι έδωσε στον Μιλούνοβιτς και αυτός με ωραίο σουτ νίκησε τον Γιαννακόπουλο και έκανε το 1-0! Και σαν να μην έφτανε αυτό στον Πανιώνιο, τέσσερα λεπτά μετά έμεινε και με παίκτη λιγότερο. Ο Οικονόμου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 70΄, ο Πλατανιάς διπλασίασε τα τέρματά του! Ο Τετέ χόρεψε τρεις αντιπάλους με εντυπωσιακό τρόπο και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Γουνδουλάκη αλλά το σουτ που έκανε σταμάτησε πάνω στον Γιαννακόπουλο, η μπάλα έφτασε στον Μιλούνοβιτς και αυτός χωρίς πρόβλημα έγραψε το 2-0!

Από εκεί και πέρα, ο Αποστολόπουλος έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Γιαννακόπουλος εκτινάχτηκε και μπλόκαρε την μπάλα ενώ στο επόμενο ο Πανιώνιος σημάδεψε, για δεύτερη φορά, το δοκάρι. Η «απάντηση» του Πλατανιά ήρθε στο 81΄. Ο Τόρες έπαιξε αρχικά το 1-2 με τον Γουνδουλάκη και στη συνέχεια(!) με τον Αποστολόπουλο αλλά το σουτ που έκανε ο πρώτος έφυγε άουτ!

Ο Τόρες έψαχνε το γκολ και μέχρι το 83΄ δεν το βρήκε. Ένα λεπτό μετά, ο έμπειρος φορ βρήκε δίχτυα! Ο Δημήτρης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τόρες νίκησε κατά κράτος στον αέρα τον Ρισβάνη, έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 3-0!