Πέταξε ένα ημίχρονο, ένα πέναλτι και δύο βαθμούς ο ΑΟΧ!

Ισόπαλος χωρίς τέρματα(0-0) ολοκληρώθηκε ο εντός έδρας αγώνα του ΑΟΧ κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου για την δεύτερη αγωνιστική του Κυπέλλου. Πολύ κακό το πρώτο μέρος, καλύτερο και με φάσεις το δεύτερο. Χαμένο πέναλτι για τον Πάγκαλο στο 61΄. Την επόμενη αγωνιστική η χανιώτικη ομάδα υποδέχεται τον Παναθηναϊκό, που παίζει την Πέμπτη(30/10) τον Παναιτωλικό. Τέσσερις βαθμούς έχει η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου, που θέλει βαθμό ή βαθμούς με το Τριφύλλι.

Το ματς…

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα την αναμέτρηση και δεν βρήκαν αμέσως τα πατήματά τους εντός των τεσσάρων αγωνιστικών γραμμών. Στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά οι δύο ομάδες απείλησαν από μια φορά. Στο 7΄, ο Σικαλιάς είπε «όχι» σε φάουλ του Μαρτίνεθ, ενώ στο 15΄, ο Οικονομόπουλος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα ο Κασμερίδης.

Η μεγάλη φάση έγινε στο 37΄. Ο Ροντρίγκεζ βγήκε μόνο του απέναντι από τον Σικαλιά, αλλά ο πορτιέρε της χανιώτικης ομάδας αντέδρασε σωστά, τον… «ψάρωσε» και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν έγινε κάποια άλλη αξιόλογη φάση. Το… απόλυτο μηδέν στα πρώτα 45λεπτά. Κακό ματς και από τις δύο ομάδες, χωρίς ρυθμό και με ελάχιστες καλές φάσεις.

Ο Σούλης Παπαδόπουλος ήθελε να αλλάξει την κακή εικόνα του ΑΟΧ και προχώρησε σε δύο αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Πάγκαλος πήρε τη θέση του Νύκταρη και ο Κρητικός τη θέση του Μαρτσάκη.

Οι Χανιώτες απέκτησαν ρυθμό και στο 54΄ δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος. Ο Ουέλκαμ βγήκε μόνος πάσαρε στον Πάγκαλο αλλά το σουτ που έκανε έδιωξε δύσκολα ο Κασμερίδης!

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Καμινιώτης, μετά από σέντρα του Γουέλκαμ, έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Κασμερίδης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 60΄, ο Γιαλούσης ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Γουέλκαμ και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

Ένα λεπτό μετά, ο Πάγκαλος ανέλαβε την εκτέλεσή του αλλά ο Κασμερίδης απέκρουσε και κράτησε το 0-0. Στο 64΄, ήταν η σειρά του Ολυμπιακού Βόλου να απειλήσει. Ο Πινάρες εκτέλεσε απ ευθείας το φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από τα δοκάρια του Σικαλιά.

Από εκεί και πέρα, Γκότοβος και Κρητικός απείλησαν χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα της θεσσαλικής ομάδας. Μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης δεν έγινε κάποια άλλη φάση. ΑΟΧ και Ολυμπιακός Βόλου μοιράστηκαν από έναν βαθμό και την άλλη αγωνιστική η χανιώτικη ομάδα υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.

Οι συνθέσεις:

Α.Ο. Χανιά (Σούλης Παπαδόπουλος): Σικαλιας, Παγώνης, Παπατζίκος, Γκότοβος, Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Οικονομόπουλος (80′ Καραλής), Νύκταρης (46′ Κρητικός), Μαρτσάκης (46′ Πάγκαλος), Καμινιώτης, Γουέλκαμ. Ολυμπιακός Βόλου (Νίκος Παντελής): Κασμερίδης, Ζέρης, Γιαλούσης (65′ Σκοπελίτης), Μακρυδημήτρης, Μαργαρίτης, Κεσίδης, Μαρτίνες, Θέος, Νικολιάς (46′ Ντινόπουλος), Μέζα (55′ Πινάρες), Διαμαντόπουλος.