Πήρε άνετα την πρόκριση ο ΑΟΧ

Όταν σοβαρεύτηκε ο Αθλητικός Όμιλος Χανιά έστειλε το μήνυμα του τόσο στον Άλιμο όσο και στους υπολοίπους της Football League…

Για να συμβεί , βέβαια, αυτό έπρεπε να φύγει ένα ολόκληρο ημίχρονο όπου η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου -όπως και στα Περιβόλια- παρουσιάστηκε πιο νωθρή από το αναμενόμενο και μάλιστα βρέθηκε και πίσω στο σκορ με το γκολ του Καραμέρη στο 39΄.

Όταν στην επανάληψη η Χανιώτικη ομάδα σοβαρεύτηκε , κατάφερε να ισοφαρίσει -στο πρώτο κόρνερ που κέρδισε- με τον Κοντέων (65΄)βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων.Και ναι μεν το εύστοχο πέναλτι του Ιωάννου , τρία λεπτά αργότερα (69΄) , σε τράβηγμα του Κοντέων στον Καραμέρη μπορεί να ξαναφώτισε τα πρόσωπα των γηπεδούχων , τα οποία όμως,”έσβησαν” σε λιγότερο από πέντε λεπτά όταν ο ΑΟΧ αποφάσισε να τελειώσει οριστικά και αμετάκλητα τα πράγματα.

Πρώτα, ο Κρητικός από κοντά ισοφάρισε με κοντινό σουτ σε 2-2 (74΄) και ένα λεπτό αργότερα , η επέλαση του Ντίνου Πάγκαλου ανάγκασε τον Νικολόπουλο να στείλει εκείνος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του πριν το πράξει ο  Χανιώτης επιθετικός γράφοντας το τελικό 2-3.

Έτσι, η Χανιώτικη ομάδα αφενός μπαίνει στην κλήρωση της Δευτέρας για την επόμενη φάση του Κυπέλλου και αφετέρου εξασφαλίζει τρία ακόμα ιδιαίτερα δυνατά παιχνίδια που αναλόγως της κλήρωσης μπορεί να αποδειχθούν και χρυσοφόρα εμπορικά.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει ο αποκλεισμός του Παναιγιάλειου από την Ερμιονίδα όπου αν και η ομάδα του Σεροπιάν είχε σαφές προβάδισμα μετά την εκτός έδρας νίκη της με 1-0 ηττήθηκε με 2-1 από τον αντίπαλο της μένοντας εκτός συνέχειας του Κυπέλλου.

Πανηλειακός – Παναχαϊκή 1-1  (0-3)