Πίκρα και υπερηφάνεια…

Χάρη στο αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Μαρουκάκης και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπόγιοβιτς στο 87΄η Λάρισα επικράτησε με 1-0 του Κισσαμικού εντός έδρας, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Β΄Εθνικής. Η χανιώτικη ομάδα γνώρισε άδικη ήττα, αφού πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας, ΑΕΛ.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Κισσαμικός, αφού ο Μανιάς (μπήκε στο 77΄) χωρίς λόγο στις καθυστερήσεις έκανε σκληρό φάουλ και σωστά είδε την κόκκινη κάρτα.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο τα εύσημα πάνε στον Κισσαμικό. Η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου δεν είχε την κατοχή, αλλά ούτε και ευκαιρίες με το… τσουβάλι. Μάλιστα, την πιο σημαντική φάση την είχαν οι γηπεδούχοι στο 32΄, όταν ο Κουτσιανικούλης μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Οι Χανιώτες αμυνόντουσαν σωστά και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια χωρίς να δεχθούν γκολ και χωρίς να έχουν απειληθεί ιδιαίτερα.

Σαφώς καλύτερο ήταν το δεύτερο μέρος από το πρώτο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και… άγγιξαν το γκολ με τον Ποσίνκοβιτς στο 55΄, ο οποίος μόνος του απέναντι στον Ξενοδόχοφ δεν ήταν ψύχραιμος και σπατάλησε την ευκαιρία. Η Λάρισα στη συνέχεια έφτασε δύο φορές στο να ανοίξει το σκορ, με τους Μαρουκάκη στο 59΄και τον Ρέντζα στο 72΄να μην μπορούν να νικήσουν τον Λαζαρίδη.

Ωστόσο, αν και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου γνώρισε την ήττα με 1-0 με αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Μαρουκάκης από τον Τζημογιάνννη και εκτέλεσε εύστοχα στη δεξιά γωνία του Λαζαρίδη ο Μπόγιοβιτς στο 87΄.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Νικολακάκης (46΄ Ρέντζας), Μονιάκης, Κομεσίδης, Γιοβάνοβιτς, Μπανούσης, Ουρτάδο, Βαρέλα (78΄ Ναγιάρ), Κουτσιανικούλης (46΄Λαμπρόπουλος), Μπόγιοβιτς, Μαρουκάκης.

Στον πάγκο: Καβουσάκης, Βέρτζος, Καπός, Κοντοχρήστος, Πάτο.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσουβαλτσίδης, Γιαννίτσης, Σταθάκης (9΄λ. τρ.Τζημογιάννης), Κουρτεσιώτης, Ενγκουέμ, Σελινιωτάκης (77΄Μάνιας), Αυγενικού (63΄Λώττας), Βαττής, Σαπαλίδης, Ποσίνκοβιτς.

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Μάντζης, Κουρτεσιώτης, Ποκόνγκ.