Πλήρη ανατροπή και πρόκριση o ΠΟΑ!

Ο ΠΟΑ έκανε την έκπληξη και απέκλεισε στην παράταση τον ΕΘν.Αστέρα στην Καισαριανή με 3-2 στην παράταση αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 παίζοντας μάλιστα και απότο 26΄με δέκα παίκτες.Η Ηρακλειώτικη ομάδα θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Κισσαμικού στο Καστέλι.

Με ισορροπημένο το πρώτο 25λεπτο και τις δύο ομάδες να έχουν από ένα σουτ που δεν ανησύχησε τους δύο τερματοφύλακες, ο ΠΟΑ βρέθηκε πίσω στο σκορ σε μια ανύποπτη φάση. Στο 26΄οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν την αδράνεια του όταν ο Μπουράς μπήκε στην μεγάλη περιοχή, ανατράπηκε από τον Συνάνη με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι και να αποβάλει τον τερματοφύλακα του ΠΟΑ.  Ο Δογάνης από την άσπρη βούλα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας τα πράγματα πολύ δύσκολα για τον ΠΟΑ που εκτός από το εις βάρος του σκορ είχε να αγωνιστεί και για περισσότερο από μία ώρα με παίκτη λιγότερο.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΟΑ να προσπαθεί να συνέλθει από την αρχική ψυχρολουσία και τους γηπεδούχους να πιέζουν για ένα δεύτερο τέρμα αλλά να μην δημιουργούν κάποια ανησυχητική κατάσταση για την εστία του Μαλιωτάκη.

Ο ΠΟΑ ήταν αυτός που απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη όταν στο 62΄μετά από ατομική ενέργεια ο Π. Γιακουμάκη σούταρε απο το ύψος του πέναλτι αναγκάζοντας τον Γαλανάκη σε δύσκολη απόκρουση.

Kόντρα στην ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πλάκα.

Με κατάθεση ψυχής στο τελευταίο 20λεπτο ο ΠΟΑ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση ενώ μάλιστα θα μπορούσε να φτάσει και σε μια μεγάλη ανατροπή. Στο 71΄ ο Νύχταρης έκανε το 2-1 για να έρθει στο 83΄ο Π. Γιακουμάκης να κάνει το 2-2. Μάλιστα ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος του ΠΟΑ θα μπορούσε να κάνει την ολική ανατροπή για την ομάδα του στο 88΄ όταν το πλασέ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση η οποία ξεκίνησε με πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΟΑ  με τον Πέτρο  Γιακουμάκη να περνάει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και από πλάγια θέση να πλασάρει άουτ στο 92. Αυτή ηταν η πρώτη και η μοναδική ευκαιρία που υπήρξε στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

Ο ΠΟΑ στο 109΄ έφτασε στην μεγάλη ανατροπή με τον Νύχταρη, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-3 για την ομάδα του. Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΟΑ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν το σουτ του Βρετού σταμάτησε στο δοκάρι.

Πηγή:athleticradio.gr