Πρεμιέρα στο Ρίο για την Άννα Ντουντουνάκη

Το απόγευμα του Σαββάτου (19.25) αρχίζει την προσπάθεια της η Χανιώτισσα κολυμβήτρια Άννα Ντουντουνάκη στα προκριματικά των 100μ πεταλούδας.

Στις 19.00 η ιδιαίτερα φιλόδοξη εθνική πόλο (με τον Μανώλη Μυλωνάκη στη σύνθεση της) ρίχνεται στη μάχη με αντίπαλο την Ιαπωνία.

Παράλληλα, όμως, έχουμε μια γεμάτη-σχεδόν-ημέρα ελληνικών συμμετοχών:

Την αρχή κάνει στις 15.30 ο Γιάννης Ταμουρίδης, που θα αγωνιστεί στην ποδηλασία σε δημόσιο δρόμο, ενώ στις 16.30 στη μάχη, στους προκριματικούς των οργάνων στην ενόργανη γυμναστική, ρίχνονται οι πρωταθλητές μας Βλάσης Μάρας και Λευτέρης Πετρούνιας. Συγκεκριμένα, ο Λευτέρης Πετρούνιας θα αγωνιστεί στους κρίκους περίπου στις 17.20, ενώ ο Βλάσης Μάρας θα συμμετέχει στο μονόζυγο περίπου στις 18.35.

Σειρά παίρνει η κωπηλασία, στην οποία έχουμε εκπροσώπηση, στις 17.00, στον προκριματικό του διπλό σκιφ των γυναικών με τις Κατερίνα Νικολαΐδου και Σοφία Ασουμανάκη και, στις 18.00, στον προκριματικό της τετράκωπου χωρίς πηδαλιούχο ελαφρών βαρών ανδρών με τους Στέφανο Ντούσκο, Σπύρο Γιάνναρο, Γιάννη Πέτρου και Παναγιώτη Μαγδανή.

Στις 19.00 στην πισίνα πέφτει η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών, που αντιμετωπίζει για τα προκριματικά του αγωνίσματος την Ιαπωνία, ενώ την τιμητική του συνεχίζει να έχει το υγρό στοιχείο, καθώς τέσσερις κολυμβητές μας αγωνίζονται στη συνέχεια. Ο λόγος για τις Άννα Ντουντουνάκη και Κριστέλ Βουρνά, που θα συμμετέχουν στον προκριματικό των 100μ. πεταλούδα (19.26), τον Δημήτρη Δημητρίου, που θα λάβει μέρος στα 400μ. ελεύθερο (19.46), και, τέλος, τον Παναγιώτη Σαμιλίδη, που θα αγωνιστεί στα 100μ. πρόσθιο (20.38).

Αναλυτικά:

15.30 Ποδηλασία δρόμου – Αγώνας σε δημόσιο δρόμο (Α)

Γιάννης Ταμουρίδης

16.30 Ενόργανη γυμναστική – Προκριματικά (Α)

Λευτέρης Πετρούνιας, Βλάσης Μάρας

17.00 Κωπηλασία – Προκριματικά: Διπλό σκιφ (Γ)

Κατερίνα Νικολαΐδου, Σοφία Ασουμανάκη

18.00 Κωπηλασία – Προκριματικά: Τετράκωπος ελαφρών βαρών (Α)

Στέφανος Ντούσκος, Γιάννης Πέτρου, Σπύρος Γιάνναρος, Παναγιώτης Μαγδανής, Θωμάς Καραμήτρος, Λευτέρης Κόνσολας

19.00 Πόλο – Προκριματικά (Α)

Ελλάδα – Ιαπωνία

19.26 Κολύμβηση – Προκριματικά: 100μ. πεταλούδα (Γ)

Άννα Ντουντουνάκη, Κριστέλ Βουρνά

19.46 Κολύμβηση – Προκριματικά: 400μ. ελεύθερο (Α)

Δημήτρης Δημητρίου

20.38 Κολύμβηση – Προκριματικά: 100μ. πρόσθιο (Α)

Παναγιώτης Σαμιλίδης