Τέσσερα ο Βόλος σε ματς-παρωδία

Στην πρεμιέρα του Νοτίου Ομίλου της Football League, ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε στην Γλυφάδα της τοπικής ομάδας με 4-0 σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε παρωδία εξαιτίας του γεγονότος πως η Γλυφάδα δεν μπορούσε να συμπληρώσει ενδεκάδα και ξεκίνησε το ματς με 10 παίκτες. Ο Ολυμπιακός Βόλου έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, έπειτα από 32 αγωνιστικά λεπτά είχε φθάσει το σκορ στο 4-0 ! Όμως στο 41′ ο Μάριο Μπρέσκα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και οι «ερυθρόλευκοι» του Βόλου έμειναν κι αυτοί με δέκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο. Παρόλα αυτά τα προβλήματα για τη Γλυφάδα δεν σταμάτησαν εκεί, με την αθηναϊκή ομάδα να παρατάσσεται στην έναρξη του β’ ημιχρόνου με εννέα παίκτες, λόγβ προβλήματος τραυματισμού του Μαρκάκη. Για να ακολουθήσει μια κίνηση fair play από τους φιλοξενούμενους, με τον Στάθη Ρόκα να αποχωρεί από το παιχνίδι, προφασιζόμενος τον τραυματία, αλλά αυτό έγινε έπειτα από εντολή του προπονητή του.

Ετσι ο αγώνας συνεχίστηκε και τελείωσε με τις ομάδες να είναι με εννέα παίκτες η κάθε μία. Το σκορ, δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό Βόλου να παίρνει τρεις βαθμούς και να αυξάνει την διαφορά από τον ΑΟ Χανιά στους επτά βαθμούς με την ομάδα των Χανίων να έχει αγώνα λιγότερο.