Τα γκολ και οι δηλώσεις Μινώταυρος-Πανακρωτηριακός

Με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι στο 85ο και στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης πήρε την πρόκριση ο Μινώταυρος επί του Πανακρωτηριακού με 2-0 για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΧανίων στο γήπεδο των Μουρνιών. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έχουν έντονα παράπονα για τη διαιτησία του Γιαννουλάκη ο οποίος στο συγκεκριμένο παιχνίδι καταλόγισε 3 πέναλτι, έδωσε 2 κόκκινες κάρτες και την κίτρινη κάρτα γλίτωσαν μόνο 3 από τους 11 παίκτες του Πανακρωτηριακού.

Η ομάδα του Βασίλη Παπαδάκη από νωρίς είχε την υπεροχή και μόλις στο 3ο λεπτό έχασε την πρώτη του ευκαιρία με τον Παντελακάκη ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ και έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ! Στο 8ο λεπτό ο Παντελακάκης κέρδισε πέναλτι από το Γκούντελο, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπαδιεριτάκης όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι και κατέληξε άουτ. Στο 38ο λεπτό οι Ακρωτηριανοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μιχαλακόπουλου με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 76ο λεπτό ο Μινώταυρος πήρε κεφάλι στο σκορ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μυριδάκη, όμως ο επόπτης συνέλαβε τον Νταγκουνάκη σε θέση οφ-σάιντ.

Το ματς ήταν δυνατό καθ’ όλη τη διάρκειά του, όμως μετά το 85ο λεπτό ”άναψαν” τα αίματα με το διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι υπέρ των πρασίνων  και να κιτρινίζει τον Αδαμόπουλο. Σε αυτήν την φάση ο Πανακρωτηριακός διαμαρτυρήθηκε καθώς όπως ισχυρίστηκαν το φάουλ έγινε εκτός περιοχής.  Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νταγκουνάκης και έγραψε το 1-0! Στο 89ο λεπτό, ο διαιτητής είδε πέναλτι του Γύπαρη πάνω στον Δημούση και το καταλόγισε. Την εκτέλεση ανέλαβε ξανά ο Νταγκουνάκης και ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0 ”κλειδώνοντας” το ματς.

ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ: Αρχοντάκης, Γκούντελος, Πατεράκης, Στρατουδάκης, Κυτράκης, Περαθωράκης (73′ Μυριδάκης), Δημούσης, Καλαιτζάκης, Βαρδάκης, Καράκης (83′ Καλλέλης), Νταγκουνάκης

ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ: Γύπαρης, Μποχώνης, Αδαμόπουλος, Μιχαήλ, Ξεκουκουλωτάκης, Τερεζάκης (86′ Γιαννολάρης), Μιχαλακόπουλος, Πενταράκης (76′ Πλατώνης), Παντελακάκης, Λυχνάκης (86′ Καλλέργης), Μπαδιεριτάκης