Την γλίτωσε!

Ο Πλατανιάς έκανε σπουδαία εμφάνιση και ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου κατάφερε να πάρει δύο φορές κεφάλι στο σκορ, με τους Ράμος και Μπανανά, αλλά ο Ερνάνι σκόραρε δις και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 95΄αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Πάγκαλος.

Το ματς

Ούτε ο Ολυμπιακός, ούτε ο Πλατανιάς δεν ήταν απειλητικός στα πρώτα λεπτά, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ελάχιστες φάσεις, με την ομάδα του Γιώργου Παράσχου να έχει την ουσία. Στο 29΄ο Ράμος είπε ευχαριστώ στον Ντα Κόστα, ο οποίος έκανε τραγικό λάθος και ο επιθετικός του Πλατανιά πέρασε και τον Καπίνο για να κάνει το 0-1 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μάρκο Σίλβα μπήκε με γκολ. Στο 47΄ ο Ερνάνι έκανε το 1-1 με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός είχε κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, αλλά ο Κοκκαλάς αντέδρασε σωστά σε δύο ευκαιρίες.

Κι αφού δεν το έβαλαν οι «ερυθρόλευκοι», η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ξανά πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μπανανά. Προς το τέλος ο ρυθμός ανέβηκε, καθώς οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ, το ο οποίο βρήκαν εν τέλει με τον Ερνάνι και πάλι, να γράφει το τελικό 2-2.

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Βούρος, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Τζανδάρης, Τσόρι (78΄Πάρντο), Ερνάνι, Κολοβός (68΄Γιαννιώτας), Φινμπόγκασον.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος (87΄Σελίν), Δημήτρης, Μπανανά, Ιτούα, Στανισάβλιεβιτς, Μαχαμάτ (46΄Μουνάφο), Τζίλβαν, Ράμος, Τσουράκης (70΄Τσιμόντζι), Πάγκαλος.