Την πρώτη του νίκη πέτυχε στα Χανιά ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός έσπασε το ρόδι στα Χανιά, καθώς επικράτησε του Πλατανιά με 3-2, σε ένα άκρως χορταστικό ματς με δύο ανατροπές του σκορ. Καρέλης, Ντίνας και Ζέκα τα τέρματα του Τριφυλλιού, Κουλιμπαλί και Τόρρες βρήκαν τον δρόμο για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στα Χανιά!

Το ματς…

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και με διάθεση την αναμέτρηση. Η πρώτη φάση άνηκε στον Πλατανιά. Στο 6΄, ο Τόρες βρήκε χώρο, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει ο Κοτσόλης. Οι πράσινοι «απάντησαν» με γκολ. Ο Παναθηναϊκός έλεγχε τον ρυθμό και στην πρώτη του στιγμή άνοιξε το σκορ. Ο Δώνης έκανε πολύ ωραία κούρσα από τα δεξιά, πάσαρε στον Καρέλη και αυτός με προβολή έκανε το 0-1.

Στο επόμενο λεπτό, οι Χανιώτες προειδοποίησαν και στη συνέχεια έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Στο 11΄, ο Τσουράκης σούταρε, ο Κοτσόλης απέκρουσε πολύ όμορφα αλλά δύο λεπτά μετά, ο πορτιέρε του Τριφυλλιού δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Ο Τόρες έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κουλιμπαλί πήρε την μπάλα από πλάγια θέση, έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει κάτω από τον Κοτσόλη και να γίνεται το 1-1.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να τελειώσουν τις φάσεις. Έφταναν μέχρι τα όρια της μεγάλης περιοχής αλλά μεχρι εκεί! Το Τριφύλλι είχε την κατοχή της μπάλας αλλά ήταν μπλοκαρισμένος. Ο Πλατανιάς ήθελε αλλά δεν μπορούσε να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Δηλαδή με γκολ! Στο 52΄ ο Νέπλιακ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλη την άμυνα του Παναθηναϊκού, έφτασε στον Τόρες, ο οποίος προ κενής εστίας έκανε το 2-1. Η απάντηση του Τριφυλλιού ήταν άμεση. Ένα λεπτό μετά, ο Νάνο εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Ντίνα που με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της χανιώτικης ομάδας και έκανε το 2-2.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ήταν πιο κινητικός, έκανε φάσεις με κύριους πρωταγωνιστές τους Καρέλη και Ντίνα. Ο Πλατανιάς έδωσε χώρο στους πράσινους, κάτι που το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο. Στο 69΄, ο Καρέλης έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και ανάγκασε τον Ολίμπα να μην την πιάσει σταθερά. Ο Ζέκα πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 2-3!

Από εκεί και πέρα, ο Πλατανιάς προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, ο Παναθηναϊκός κράτησε το αποτέλεσμα και έφυγε από τα Χανιά με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Ιτούα, Νέπλιακ, Αζράκ, Αγκιλέρα (68’ Τετέ), Μενδρινός (80’ Ναζλίδης), Τσουράκης (75’ Μιλούνοβιτς), Γκιλβαν Γκόμες, Τόρες.

Στον πάγκο: Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος, Γκουνδουλάκης, Δημήτρης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσόλης, Δώνης (57’ Μέντες), Σίλντενφελντ, Κουτρουμπής, Νάνο, Τριανταφυλλόπουλος, Ζέκα (84’ Κλωναρίδης), Ντίνας, Πέτριτς (75’ Μπούρμπος), Πράνιτς, Καρέλης