Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα…

Ακόμη μια ήττα γνώρισε ο Α.Ο. Χανιά. Ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε με 1-0 στη Ριζούπολη, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Β΄Εθνικής.

Η αυλαία άνοιξε, αλλά το κοινό δύσκολα θα πει κάποιος ότι έμεινε ικανοποιημένο. Κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ο Α.Ο. Χανιά δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνος ούτε μία φορά, ενώ και ο Απόλλωνας αν και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, δεν έδειξε κάτι το αξιόλογο. Όμως, στο 25΄ο Δεληζήσης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ και οι γηπεδούχοι πήγαν με το 1-0 υπέρ τους στα αποδυτήρια.

Άλλο… ματς είδαμε στο δεύτερο 45λεπτο. Η ομάδα του Γιώργου Λυρώνη μπήκε καλύτερα, έδειξε διάθεση, αλλά η είσοδος του Καμαρά με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού άλλαξε το σκηνικό. Κι αυτό διότι ο πρώην επιθετικός του Παναιτωλικού μπήκε κεφάτος, προβλημάτισε σε αρκετές ευκαιρίες τους αμυντικούς του Α.Ο. Χανιά, με μεγαλύτερη αυτή στο 67΄όταν έβγαλε στον Φαρινόλα, αφού… άδειασε τον Διαμαντόπουλο, αλλά ο πρώτος φάτσα με το τέρμα έστειλε στο δοκάρι την μπάλα. Προς το τέλος η «Ελαφρά Ταξιαρχία» συνέχισε να μην «καθαρίζει» το ματς, αλλά οι Κρητικοί δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με αποτέλεσμα να ηττηθούν στη Ριζούπολη, με το 1-0 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Πάνος, Ψιάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Φατιόν, Σουνάς (46΄Ρουσάκης), Βάντερσον, Φαρινόλα, Μπουντόπουλος (80΄Στεργίδης), Τζιώρας (63΄Καμαρά).

Α.Ο. Χανιά (Γιώργος Λυρώνης): Πρίφτης, Παγώνης, Μπριλάκης, Διαμαντόπουλος, Καρτσαμπάς, Νύκταρης (Χατζηλιάδης), Καμινιώτης (55΄Νάκας), Τσούτσης, Δεινόπαπας, Μασάδο, Γκέσιος (λ. τρ. 35΄Παλιάτσιος).