Τον άφησε με τα προβλήματα του…

Τη χαρά της νίκης για πρώτη φορά στη φετινή Β’ Εθνική γεύτηκε ο Παναιγιάλειος στο τρίτο χρονικά παιχνίδι που διεξήχθη την Παρασκευή στο πλαίσιο του Νότιου Ομίλου. Η ομάδα του Μουράτ Σεριοπιάν παρουσιάστηκε πολύ καλή, δημιούργησε αρκετά προβλήματα στον Πανηλειακό και τον υποχρέωσε σε ήττα με 2-0.

Κατώτεροι των προσδοκιών ήταν οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την πρώτη τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Λούκα Καβάλο με εξαίρεση ένα καλό διάστημα που είχαν από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ως το τέλος του, δεν δημιούργησαν ευκαιρίες, δεν είχαν φαντασία στο παιχνίδι τους και ετσι δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Ο Παναιγιάλειος ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες των γηπεδούχων δεν πατούσαν καλά στα πόδια τους, έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και δυσκολεύονταν να κρατήσουν την μπάλα και να περάσουν το κέντρο. Απόρροια αυτού ήταν στα πρώτα 20 λεπτά να δεχτούν σημαντική πίεση και αρκετές φάσεις.

Ωστόσο, στο 24′ έχασαν με τον Κυριακάκη μία μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν κεφάλι στο σκορ και από εκείνη τη στιγμή και μετά άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Ανέβηκαν αισθητά, είχαν δοκάρι στο 32′ με τον Νικολόπουλο και το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο μέχρι το 41′, όταν από την κάθετη πάσα του Πόνσε ο Μίλιεβιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Πανηλειακού και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1.

Εντελώς διαφορετικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά πιο δυνατά και έχασαν μία καλή ευκαιρία στα πρώτα λεπτά. Με εξαίρεση αυτή τη φάση δεν υπήρχε τίποτα αξιοσημείωτο ως το 63′ όταν από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Σταμόγιαννο κι εκείνος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Παναιγιάλειος έδωσε χώρο με πρόθεση να χτυπήσει τον Πανηλειακό στις αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι ήταν αναγκασμένοι να ανεβούν και να βρουν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, δεν μπόρεσαν να ανησυχήσουν ούτε μία στιγμή τον Σταυριανό με αποτέλεσμα να μην αλλάξει τίποτα ως το τέλος της αναμέτρησης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) και βοηθοί οι Βεργέτης (Αρκαδίας) και Σγαντσός (Πειραιά).

Κίτρινες κάρτες: 71′ Φορτούνης – 76′ Σταμόγιαννος