Το πρώτο τρίποντο στα Περιβόλια κόντρα στην εξαιρετική Ξάνθη

Για να φτάσει -επιτέλους-ο Πλατανιάς στην πρώτη του εντός έδρας νίκη έπρεπε να συμβούν δυο πράγματα.

Καταρχάς, να βρεθεί ένας Μεσσίας -λέγε με  Θωμά Ναζλίδη- και δεύτερον η παροιμιώδης αστοχία των παικτών της Ξάνθης.

Ευτυχώς για τον Χριστόπουλο και τους παίκτες του συνέβησαν και τα δυο…

Οι τρίπλες-ποδιές αλάνας- του Ναζλίδη στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σε δυο παίκτες της Skoda έφεραν την ανατροπή πέναλτι για τους γηπεδούχους που-σιγά μην άφηνε άλλον-ο ίδιος μετέτρεψε σε γκολ.

Αντίθετα, ο Σολτάνι-κυρίως αυτός-κατάφερε να “πετάξει στα σκουπίδια” τις καλύτερες ευκαιρίες της ομάδας του και ήρθε να τον συμπληρώσει και ο Ράνος που βοηθούντος του οριζόντιου δοκαριού του Ολιμπά συμπεριλήφθηκε στους μοιραίους της Skoda.

Συν Αθηνά και χείρα κίνει δεν λένε;

Την Αθηνά, λοιπόν, την είδαμε την Κυριακή, καιρός πάντως να δούμε και λίγο παραπάνω και την “χείρα”…

Το ματς…

Οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν τα πατήματά τους. Η πρώτη καλή φάση έγινε με την συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου. Ο Τόρρες έκανε το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Ζαρόπουλος μπλόκαρε χωρίς κάποιο πρόβλημα. Η «απάντηση» της Ξάνθης ήρθε πέντε λεπτά μετά. Ο Μπαξεβανίδης έκανε από δεξία την σέντρα-σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ολιμπά.

Από εκεί και πέρα, η Ξάνθη ήταν αυτή που είχε τον πρωταγωνιστικό ρόλο. Η ακριτική ομάδα έχασε δύο πολύ μεγάλες φάσεις με τον Σολτάνι. Ο έμπειρος άσος έστειλε άουτ την μπάλα και στις δύο προσπάθειες. Ο Πλατανιάς απείλησε στο 31΄ με τον Μιλούνοβιτς αλλά το σουτ που έκανε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, η χανιώτικη ομάδα δεν απείλησε, ενώ η Ξάνθη δημιούργησε δύο φάσεις με τον Καπετάνο αλλά χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.

Ο Πλατανιάς ξεκίνησε πολύ δυνατά το δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου πίεσαν και δημιούργησαν γρήγορα φάσεις, θέλοντας να κλείσουν και να πιέσουν τους ποδοσφαιριστές της Ξάνθης. Η πρώτη προειδοποίηση ήρθε στο 50΄. Μετά από κόρνερ, ο Κουλιμπαλί έστειλε με προβολή την μπάλα προς τα δίχτυα με αυτήν όμως να κόβεται πριν την γραμμή από τον Μπαξεβανίδη για να βγει εκτός.

Στο 71΄, ο Πλατανιάς άνοιξε το σκορ. Ο Ναζλίδης πέρασε με πολύ ωραία ντρίπλα τον Καρυπίδη, ο οποίος τον ανέτρεψε και ο Μήτσιος έδειξε την άσπρη βούλα. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε γράφοντας το 1-0.

Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με την φωτιά. Η Ξάνθη πίεσε και δημιούργησε φάσεις αλλά ο Ολιμπά κράτησε το μηδέν. Ο Παπαστεριανός, από το ύψος του πέναλτι και έστειλε άουτ την μπάλα. Στο 89΄, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Ράνος έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Πλατανιά, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Σολτάνι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Οι συνθέσεις:

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Αγκιλέρα, Άλκης, Μαχαμάτ, Τετέ (68’ Ναζλίδης), Μενδρινός, Γκόμες, Μιλούνοβιτς (63’ Τσουράκης),Τόρες (83′ Ιτούα)

Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρυπίδης, Γουάλας, Λουσέρο (74′ Ολιβέιρα), Ομπόντο (79′ Παπαστεριανός), Βασιλακάκης, Κλέιτον, Καπετάνος (62’ Ράνος),Σολτάνι