Υποτίμησε…αλλά δεν το πλήρωσε ο ΑΓΟΡ | XANIA SPORT FM

Το Ρέθυμνο υποτίμησε το Μαρούσι των πολλών προβλημάτων και λίγο έλλειψε να το πληρώσει, όμως στο τέλος οι παίκτες του Στέργιου Κουφού πάτησαν το γκάζι και επικράτησαν με 92-80 παίρνοντας έτσι ένα ακόμη κτός έδρας παιχνίδι.

Το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό του Αγίου Θωμά δεν είχρε να επιδείξει και σπουδαία πράγματα καθώς το αποδυναμωμένο Μαρούσι πάλεψε όσο μπορούσε στα πρώτα λεπτά να μείνει κοντά στο σκορ αλλά ο ΑΓΟΡ πάτησε λίγο το γκάζι και έκλεισε μπροστά με 28-20 στην πρώτη περίοδο.

Στην δεύτερη περίοδο όμως τα πράγματα άλλαξαν στο παρκέ και οι γηπεδούχοι μπήκαν περισσότερο ψυχωμένοι από τους παίκτες του Στέργιου Κουφού οι οποίοι νόμιζαν ότι το ματς θα τελείωνε από το πρώτο δεκάλεπτο.Έτσι οι Αμαρουσιώτες κατάφεραν αρχικά να μειώσουν στους 3πόντους την διαφορά στο 16′ (36-39) ενώ στοην συνέχεια προσπέρασαν και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 44-41 δείχνοντας ότι θα αποδειχθούν σκληρό καρύδι για τον ΑΓΟΡ.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και το Μαρούσι συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς προβληματίζοντας τον τεχνικό του Ρεθύμνου σε μεγάλο βαθμό καθώς στο 24′ οι γηπεδούχοι έιχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού (51-47). Τελικά ο ΑΓΟΡ κατάφερε να βρεί την λύση στο πρόβλημα και πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με το κελισιμο της τρίτης περιόδου 63-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο αφυπνίστηκε και βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι πολύ πιο εύκολα και έφτασε στην επικράτηση με 92-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-41, 62-63, 80-92

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λινάρδος): Σακελλαρίου 15 (1), Δεμερτζής 16, Νικολαϊδης 13 (3), Ακεψιμαϊδης 18 (2), Κανονίδης 15 (2), Τσόντζος 1, Μανταλβάνος, Καλογιαννίδης, Αγραβάνης 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Κρίστμας 21 (2), Κούμουλος 12 (4), Παπανικολάου, Ράιτ 21, Τσόχλας 12 (2), Καλλινικίδης, Δορκοφίκης 15, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 8 (1), Δέδας 3 (1), Κατσαρές.