Χάθηκε στο νήμα η ευκαιρία για άνοδο…(HL)

Ισόπαλος χωρίς τέρματα(0-0) ολοκληρώθηκε ο εντός έδρας του ΑΟΧ κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου και παράλληλα έχασε στις λεπτομέρειες την ευκαιρία να παίξει στα μπαράζ για την άνοδο στην Πρώτη Εθνική Κατηγορία. 3.500 Χανιώτες βρέθηκαν στα Περιβόλια και χειροκρότησαν στο τέλος την ονειρική χρονιά του συλλόγου. Χάθηκαν πολλές ευκαιρίες από τους παίκτες του Μουράτ Σεροπιάν…

Το ματς…

Ο ΑΟΧ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, δείχνοντας με αυτό τον τρόπο ότι θέλει το γρήγορο γκολ, καθώς κυνηγούσε μόνο ένα αποτέλεσμα. Αυτό της νίκης! Μόλις στο τέταρτο λεπτό η χανιώτικη ομάδα έκανε αισθητή την παρουσία της. Ο Χατζηησαΐας, από πολύ κοντά, έκανε το σουτ, δεν το έπιασε καλά και ο Γκίτκος με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ. Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Πάγκαλος δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ μετά από γύρισμα του Μανωλά, η μπάλα χτύπησε σε παίκτη του Βόλου και απομακρύνθηκε. Με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου, ο Χατζηησαΐας απείλησε με το κεφάλι, μετά από φάουλ του Βαλλιάνου, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο ΑΟΧ έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα σε αντίθεση με την θεσσαλική ομάδα. Στο 32΄, την κεφαλιά του Βαλλιάνου, μετά από σέντρα του Πάγκαλου, μπλόκαρε ο Γκίτκος. Δύο λεπτά μετά, ο Πάγκαλος βγήκε τετ-α-τετ με τον πορτιέρε του Ολυμπιακού Βόλου αλλά πέταξε την μπάλα ψηλά άουτ. Η πρώτη φάση για την θεσσαλική ομάδα ήρθε στο 34΄. Ο Γκούρμα βρήκε χώρο, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Ρίζος.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Φάσεις από την μεριά της χανιώτικης ομάδας ενώ ο Βόλος ήταν ξεκάθαρο ότι ήθελε να κρατήσει το μηδέν, μιας και η ισοπαλία του έδινε το εισιτήριο για τα μπαράζ. Μαραγκουδάκης, Κονσταντίνοφ και Χατζηησαΐας ήταν οι κύριοι εκφραστές και απείλησαν τον Ολυμπιακό αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Γκίτκο.

Στο 80΄, ο Παπατζίκος έκανε το σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Σεροπιάν ανακάτεψε την τράπουλα έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Λουκίνα και τον Μέλο αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ!

Οι συνθέσεις:

A.O. Χανιά: Ρίζος, Παπατζίκος, Μανωλάς, Παγώνης, Χατζηησαΐας, Γκούμας, Βασιλόγιαννης, Πάγκαλος, Πότσι, Μαραγκουδάκης, Βαλλιάνος(63΄ Κονσταντίνοφ)

Ολυμπιακός Β.: Γκίτκος, Μελίσσης, Πινδώνης, Κατσιαρός, Ζέρης, Ρόκας, Νικολιάς, Κολημήτρας, Γκούρμα, Ιωάννου, Γιαλούσης