Όνειρο… ζει, μην τον ξυπνάτε…

Δεν υπάρχει… ταβάνι φέτος για την ομάδα του Πλατανιά, η οποία νίκησε με 3-1 την Ξάνθη στα Περιβόλια για την 28η αγωνιστική της Super League και έμεινε μόνη στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 38 βαθμούς. Έναν λιγότερο από τον ΠΑΟΚ, τον οποίο φιλοξενεί την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και δύο περισσότερους από τον ΠΑΣ Γιάννινα, τον οποίο αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ερχόμενη Κυριακή.

Αυτή ήταν η 3η σερί νίκη για τον Πλατανιά, ο οποίος προερχόταν από τα “διπλά” σε Λιβαδειά και Βέροια και παράλληλα η 2η φετινή επί της Ξάνθης την οποία είχε κερδίσει και στα Πηγάδια στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Ο Πλατανιάς ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, όπου έβαλε και τις βάσεις για την επιτυχία. Συγκεκριμένα στο 17ο λεπτό ο Ντίνας εκτέλεσε κόρνερ, οι παίκτες της Ξάνθης δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν σωστά και μετά από κόντρες ο Ανγκούλο βρέθηκε απέναντι στον Τσέναμο, πλασάροντας σωστά και ανοίγοντας το σκορ.

Η πίεση της χανιώτικης ομάδας συνεχίστηκε και στο 32ο λεπτό, πάλι ο Ανγκούλο μετά από κεφαλιά – πάσα του Γουνδουλάκη δεν δυσκολεύθηκε σε κενή εστία να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και ισάριθμο για τον Πλατανιά (2-0). Αυτό ήταν το 8ο γκολ του Ισπανού επιθετικού στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πλατανιάς έδωσε χώρο στην Ξάνθη, η οποία κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι στο 65ο λεπτό με τέρμα του Λισγάρα μετά από κόρνερ του Λουσέρο. Η μείωση του σκορ δεν τρόμαξε τους παίκτες της ομάδας των Χανίων, οι οποίοι πήραν ξανά τον έλεγχο και μετά από μια εξαιρετική αντεπίθεση κατάφεραν να βάλουν το… κερασάκι στην τούρτα της σημερινής επικράτησης.

Συγκεκριμένα στο 74′ ο Μιλούνοβιτς, που λίγο νωρίτερα είχε πάρει τη θέση του Ντίνα, χρίστηκε και αυτός σκόρερ, εκμεταλλευόμενος το γύρισμα – μισό γκολ – του Γουνδουλάκη.