Όρθιος ο Εργοτέλης στο Αγρίνιο

SUPER LEAGUE 4η αγωνιστική

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 0-0 ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Αγρινίου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τριτσώνης (Αθήνα)

Ο Εργοτέλης με χαρακτηριστική ευκολία πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό, 0-0, παραμένοντας αήττητος έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές. Απογοητευτικός ο Παναιτωλικός, στο πρώτο παιχνίδι μπροστά στον κόσμο του. Η ομάδα της Κρήτης ελάχιστα ένιωσε την πίεση από τους γηπεδούχους, κι επιστρέφει στη βάση της με ένα σημαντικό βαθμό στις αποσκευές της, όπως είχε καταφέρει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο 2-2 και στα Πηγάδια απέναντι στην Ξάνθη 0-0. Από την άλλη, ο Παναιτωλικός έχοντας κερδίσει κεκλεισμένων των θυρών στην έδρα του τον ΠΑΟΚ 2-0, πόνταρε με την παρουσία του κόσμου του, να κάνει το δύο στα δύο στο Αγρίνιο και να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα. Ο κόσμος έδωσε βροντερό «παρών», αλλά δεν θα πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος από ό,τι είδε. Οι παίκτες του Παναιτωλικού φάνηκαν άνευροι, ελάχιστες φάσεις δημιούργησαν στην εστία των φιλοξενούμενων, σε ένα ματς που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, χρονικό διάστημα που θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ένα γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν. Πιο χαρακτηριστική φάση αυτή του 32ουλεπτού όταν ο Μπόγιβιτς έπιασε την κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Θεοδωρίδη, αλλά ο Κοιλιάρας έδιωξε την μπάλα προ της γραμμής. Το πλασέ του Μπόγιοβιτς στο 20′ και το απογοητευτικό πλασέ του Μπελόν προς το τέλος του ημιχρόνου, απλά ανησύχησαν τους φιλοξενούμενους. Στην επανάληψη ελάχιστα έγιναν, πέρα των αλλαγών και των κίτρινων καρτών. Η πρώτη και τελευταία φάση των γηπεδούχων στο δεύτερο μισό, ήταν το μακρινό σουτ από τον Τζούνιορ, με τον Αθανασίου να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Σε όλα αυτά, ο Εργοτέλης απλά έψαχνε τη δική του ευκαιρία, που θα μπορούσε να του δώσει το τρίποντο, και τη βρήκε στο 62′, όταν ο Αναστασάκος, μετά από κάθετη πάσα, βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μπρακάλι, αλλά πλάσαρε άουτ. Από εκείνο το σημείο και μετά δεν έγινε η παραμικρή φάση.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χάβος): Μπρακάλι, Κούσας, Καμαρά, Μελισσάς, Θεοδωρίδης (58′ Δάρλας), Τζούνιορ, Σφακιανάκης (82′ Κουτσοσπύρος), Γκάλο, Μπακάκης, Μπόγιοβιτς, Μπελόν (70′ Καλογέρης).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Πετράκης): Αθανασίου, Κοιλιάρας, Γιοβάνοβιτς, Ρομάνο (86′ Μπουχαλάκης), Χάντι, Καρντόζο, Τζανακάκης, Κοζορώνης (70′ Πελέ), Αναστασάκος, Μπαντιμπανγκά (76′ Δωματάς), Σαρρής.