Eργοτέλεια…

Μπορεί να έκανε τον αγώνα… ροντέο, όμως ο Εργοτέλης κατάφερε να κερδίσει 1-2 την Αναγέννηση Επανομής και τα… δοκάρια. Τρία στον αριθμό για τους κιτρινόμαυρους, όλα από τον Ευαγγέλου. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ οι παίκτες του Γκόγκιτς κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τη μεγάλη νίκη.

Με τον Σωκράτη Ευαγγέλου για πρώτη φορά στην αρχική ενδεκάδα, αντί του τιμωρημένου Ζάχορα, παρέταξε την ομάδα του ο Σίνιτσα Γκόγκιτς. Τερματοφύλακας ήταν ο Αθανασίου, δεξιά στην άμυνα ο Τζανακάκης, αριστερά ο Γεωργίου και οι Σαρρής-Γιοβάνοβιτς κεντρικοί αμυντικοί. Στη μεσαία γραμμή οι Μπουχαλάκης και Γκαντιάγκα σαν αμυντικά χαφ, με τρίτο στο κέντρο τον Ουέλιγκτον, τους Ρομάνο και Χαντί στις πτέρυγες της επίθεσης και στην κορυφή τον Ευαγγέλου.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Επανομής ήταν με τερματοφύλακα τον Ταταρίδη, αριστερό μπακ τον Τσερκέζο, δεξί το Νταντάμη και στόπερ τους Τέλλο και Παπατζίκο. Μωϋσίδης Κουλίδης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τους Ντατσόφκσι και Δραγανίδη λίγο πιο μπροστά στη μεσαία γραμμή, σε ελεύθερο ρόλο ήταν ο Κυρίδης και στην κορυφή ο Ογκουνσότο.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

7′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Εργοτέλη, όταν έπειτα απο γέμισμα του Τζανακάκη ο Ευαγγέλου με κεφαλιά θα στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

11’ Αντεπίθεση για τον Εργοτέλη, ο Ευαγγέλου θα φύγει από τον αντίπαλό του, θα κάνει το σουτ για να κτυπήσει η μπάλα και πάλι το κάθετο δοκάρι και οριακά να περάσει άουτ πριν την γραμμή του τέρματος.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

«Λευκό» από πλευρά σκοραρίσματος το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τον Εργοτέλη να είναι πολύ καλύτερος της Επανομής, αλλά χωρίς να έχει καταφέρει να κάνει γκολ τις μεγάλες και κλασσικές ευκαιρίες που είχε. Δύο δοκάρια, με τον Ευαγγέλου είναι στο ενεργητικό των κιτρινόμαυρων, όπως και αρκετές άλλες καλές χαμένες ευκαιρίες. Ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου έπεσε, κυρίως εξαιτίας του αμυντικού ποδοσφαίρου της Επανομής, η οποία με πολλά φάουλ και κλεισμένη πίσω προσπαθεί να κρατήσει το «μηδέν», κάτι που στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Με μια αναγκαστική αλλαγή ξεκίνησε ο Εργοτέλης στο δεύτερο ημίχρονο. Στη θέση του Γκαντιάγκα ο οποίος τραυματίσθηκε στο 41′ πέρασε ο Κοζορώνης. Από την πλευρά της η ομάδα της Επανομής συνεχίζει με τους ίδιους παίκτες.

60′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΟΜΗ! Κόντρα εντελώς στη ροή του αγώνα, η Επανομή θα ανοίξει το σκορ, όταν έπειτα του Νταντάμη από τη δεξιά πλευρά ο Παπατζίκος με κεφαλιά θα κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

63′ Και τρίτο δοκάρι για τον Εργοτέλη!!! Ο Ευαγγέλου όπως και στις φάσεις του 7ου και 11ου λεπτού δεν θα μπορέσει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα καθώς η προσπάθειά του θα καταλήξει και πάλι στο δοκάρι.

72′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ! Μετά απο φάουλ του Χαντί και πρώτη επέμβαση του Τατρίδη, η μπάλα θα καταλήξει από κοντά στον Ρομάνο ο οποίος με προβολή θα κανει το 1-1.

Εν μέρει έχει… αποκατασταθεί η τάξη στην Επανομή. Ο Εργοτέλης κατάφερε να ισοφαρίσει, καθώς με τίποτα η εικόνα του αγώνα δεν ήταν για να βρίσκεται πίσω στο σκορ. Δεν έχει καταφέρει όμως ακόμα να βάλει ένα ακόμα γκολ, που θα του δώσει και τη νίκη βάσει της εξέλιξης του αγώνα. Τα τρία δοκάρια και τα τρία από τον Ευαγγέλου, είναι σίγουρα η αρνητική «ατραξιόν» της αναμέτρησης, την οποία ελέγχει ο Εργοτέλης, δίχως όμως ακόμα να μπορεί

86′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ! Η… τάξη αποκαταστάθηκε. Ο Εργοτέλης πέτυχε το γκολ που άξιζε και μαζί το προβάδισμα στο σκορ. Ήταν ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Μπουχαλάκης, η μπάλα κτύπησε στο τείχος, άλλαξε πορεί και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 1-2.

89′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Ογκουνσότο, ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά το πλασέ που έκανε απέναντι στον Αθανασίου ήταν αδύναμο, για να μπλοκάρει ο πορτιέρο της Κρητικής ομάδας.

Θα ήταν κλασσική ποδοσφαιρική αδικία, η επιτομή της περιβόητης φράσης του Ίβιτσα Όσιμ αν δεν κέρδιζε ο Εργοτέλης. Τρία (!!!) δοκάρια, πολλές χαμένες ευκαιρίες και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο Εργοτέλης θα ήταν ο ιδανικός αυτόχειρας αν δεν κέρδιζε. Παρόλα αυτά πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή το κατάφερε και έτσι κλείνει νικηφόρα το 2012 και στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αν. Επανομής (Φ. Κάκογλου): Ταταρίδης, Τέλλος, Παπατζίκος, Κουλίδης (77′ Σικαλόπουλος), Τσερκέζος, Ναστόφκσι (59′ Τσανδάρης), Ογκουνσότο, Κυζιρίδης (82′ Μπαλάσας), Μωϋσίδης, Δραγανίδης, Νταντάμης.

Εργοτέλης (Σ. Γκόγκιτς): Αθανασίου, Τζανακάκης (77′ Δωματάς), Σαρρής, Ρομάνο, Χαντί (80′ Λαμπίν), Μπουχαλάκης, Γιοβάνοβιτς, Γεωργίου, Γκαντιάγκα (46′ Κοζορώνης), Ουέλιγκτον, Ευαγγέλου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος (Λάρισας) και επόπτες Τσακνάκης και Καραμπούλας.